Press enter to see results or esc to cancel.

Sposoby na walkę z bliznami cz.4

Ostatnio poruszała temat blizn zanikowych, jednak tutaj postaram się omówić bliżej temat innych rodzajów blizn, a jeszcze trochę ich zostało.

Blizny przerostowe – W sytuacji, gdy ma się do czynienia z tymi bliznami trzeba doprowadzić do takiego stanu rzeczy, że nadmiar tkanki zaniknie. Oczywiście istnieje możliwość, że dokona się chirurgicznego, bądź laserowego wycięcia blizny, zwłaszcza gdy zdaje się sprawę, że powstała ona na wskutek nieodpowiedniego gojenia się rany, jednak trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że blizna może ponownie się pojawić. Jeśli sam proces gojenia się rany przebiegał w sposób prawidłowy, a mimo wszystko i tak powstała taka blizna przerostowa to ja osobiście nie jestem zwolenniczką, aby ją wycinać.

Blizny przerostowe są leczone na kilka sposobów, czyli:

Wymrażanie

Ostrzykiwanie miejscowe przy pomocy sterydów

Zastosowanie lasera barwnikowego, albo bromkowo-miedziowego

Zastosowanie regeneris

W większości przypadków leczenie takich blizn polega na połączeniu kilku wyżej wymienionych sposobów. Sterydy powinny być podawane raz na miesiąc, zaś stosowanie lasera i osocza powinno mieć miejsce znacznie częściej. Warto zdawać sobie sprawę, że pomiędzy zabiegami powinno się stosować plastry silikonowe. Sam proces leczenia będzie trwał blisko rok. Ostatecznym efektem jest poprawienie blizny, jednak trzeba zdawać sobie sprawę, że nie będzie się tutaj miało do czynienia ze stuprocentową gwarancją, iż problemu później nie będzie. Podczas leczenia zabliźnień trzeba pod uwagę brać powierzchnię. O wiele prościej będzie pozbyć się niewielkich, kilkucentymetrowych blizn. Zwalczanie jednak tych większych np. powstałych na wskutek plastyki brzucha, będzie znacznie bardziej uciążliwe, gdyż nierzadko sięgają one do 40 centymetrów długości.

Blizny pooparzeniowe – Bardzo często są to blizny spore, które mają nieprawidłową strukturę. Najbardziej skutecznymi sposobami ich zwalczania są:

Ablacyjny laser frakcyjny – blisko 10 zabiegów, stosowanych raz na miesiąc, albo raz na dwa miesiące

Regeneris – Jest to zabieg, który polega na tym, że daną bliznę ostrzykuje się przy zastosowaniu własnego osocza. Zależnie od tego jak blizna wygląda wykonywanych jest kilka zabiegów, raz na kilka tygodni.

Jeśli zaś chodzi o kwestię związaną z kolorem blizny to trzeba mieć tutaj świadomość, że problem koloru może mieć miejsce w zasadzie przy wszystkich bliznach, które są tutaj omawiane. Kwestie wymienione wcześniej opisywały tylko kwestię leczenia nieprawidłowej struktury blizny. Zwalczanie problematycznego koloru to całkowicie inne historia, z którą trzeba sobie poradzić, a to jak sobie będzie można z tym poradzić zależne jest o konkretnego przypadku:

Kolor ciemny – Najczęściej można się z tym spotkać przy bliznach pooparzeniowych. Na takie blizny działa się przy pomocy lasera bromkowo-miedziowego, bądź laserem Q-Switch, laserem który ma falę o długości 532nm, albo stosuje się bardzo mocny pilling.

Blizna biała – Jest ona najbardziej problematyczna w walce. Klasyczne zabiegi mogą pochwalić się tutaj skutecznością rzędu 10, czy 30 procent. Blizny, które są odbarwione posiadają niewielką ilość melaniny. Dlatego też trzeba je leczyć na zasadzie zmuszenia do działania nielicznych melanocytów. Jeżeli 2, bądź 3 miesiące po jednym, albo dwóch zabiegach nadal nie będzie widocznych zmian to w zasadzie nie będzie większego sensu poddawać się im dalej. Dlatego jeżeli zauważycie, że nie ma żadnych zmian przy tym zabiegu, a mimo wszystko lekarz dalej proponuje Wam wykonanie zabiegów to lepiej sobie odpuścić, ponieważ widać, że jest to ewidentne naciąganie i żerowanie na nadziei pacjenta. Najbardziej skuteczny na takie odbarwione blizny będzie laser ekscymerowy, który wywarza falę o długości UV. Jedyny problem w tym jest taki, że raczej nie ma co szukać takich laserów w Polsce, gdyż będzie to naprawdę trudne. Taki sprzęt jest niezwykle drogi i posiada przy tym niewielki zakres stosowani, dlatego też z punktu widzenia biznesowego nie ma sensu go kupować. Warto jednak zainteresować się poradniami, które walczą z bielactwem, instytutami naukowymi czy szpitalami specjalistycznymi, gdyż możliwe, że tam właśnie ktoś wykorzystuje taki sprzęt.

Blizny czerwone – są to najczęściej młode i dobrze ukrwione tkanki. Najczęściej nie ma powodu, aby coś z nimi robić, chyba że ma się tutaj do czynienia z przedłużającym się gojeniem, ponieważ w takiej sytuacji można się zdecydować na zastosowanie lasera naczyniowego, chociażby bromkowo-miedziowego, bądź też 532 nm.

Komentarze

Zostaw komentarz

Hanna Dąbrowska

Pasjonatka zagadnień związanych z medycyną estetyczną i chirurgią plastyczną. Miłośniczka górskich wypraw i nowych gadżetów.