Press enter to see results or esc to cancel.

Walka z bliznami

Operacje chirurgiczne, rodzenie poprzez cesarskie cięcie, trądzik, ospa, poparzenia czy skaleczenia, które potrzebują zaszycia rany. To jedne z wielu sytuacji, które są w stanie doprowadzić do tego, że już przez całe swoje życie będzie miało się bliznę. Jest to problem dosyć do ciężki, dlatego też warto się mu przyjrzeć raz i porządnie, aby móc więcej się z nim borykać.

Sam temat dotyczący blizn jest niezwykle szeroki i bardzo rozbudowany. Są one naprawdę problematyczne, więc jeżeli ktoś myśli, że bruzdy czy zmarszczki to duży problem to niech wie, że blizny są znacznie bardziej uciążliwe. Wynika to przede wszystkim z dwóch kwestii z tkanki blizny i z jej koloru. W całkowicie inny sposób będzie działało się na kolor zabliźnienia, a inaczej na to jak ono wygląda. Gorszym problemem jest to, że obie te kwestie mogą objawiać się an kilka możliwych sposobów. Za przykład mogą posłużyć tutaj zmarszczki, które również są problemem struktury, jednak są one bardziej zagnieceniem. Jeśli zaś chodzi o blizny to tutaj można mieć do czynienia z ubytkiem tkanki, z nierówną strukturą, czy zbyt dużą ilością tkanki. Istnieje również szansa, że będą występowały zrosty, czyli nic innego jak blizny, które prezentują się w taki sposób, jakby od strony wewnętrznej coś je ciągnęło. Kwestia koloru również ma to do siebie, że jest problematyczna. Jeżeli ma się do czynienia z przebarwieniami to w zasadzie wie się, że zawsze będzie to ciemny odcień. W przypadku blizn jest naprawdę całkiem inaczej i można mieć tutaj do czynienia z ciemniejszym, jaśniejszym, brązowym czy czerwonym, a nawet mogą znaleźć blizny odbarwione, koloru białego.

Teraz sobie wyobraźcie, że karteczki z różnymi możliwościami pod względem struktury blizn wrzucacie do jednej miski, a karteczki z możliwościami kolorystycznymi do drugiej i nagle wyławiacie po jednej karteczce z każdej z misek i ktoś Wam każe teraz to wyleczyć. Istnieje naprawdę wiele możliwości, z którym można się tutaj spotkać. Dlatego też bez odpowiedniej strategii podczas leczenia nie ma za bardzo mowy o tym, że będzie można zwalczyć problem blizn. Podstawowymi elementami muszą być tutaj oczywiście wiedza, doświadczenie oraz sprzęt. Wyposażenie się tylko w laser frakcyjny to będzie o wiele za mało, ponieważ on nada się raptem do kilku blizn. Ponadto walka z bliznami to walka długotrwała dlatego też nie ma co starać się zwalczyć to w jeden miesiąc, będzie trzeba sobie uzmysłowić, że będzie to proces naprawdę długi. Blizny przerostowe, czyli te, które są wybrzuszone są niezwykle problematyczne w likwidowaniu, jednak najwięcej kłopotów będą sprawiały te blizny, które mają kolor biały.

Skąd się biorą blizny?

W zasadzie można powiedzieć, że blizna powstaje podczas nieprawidłowego gojenia się ran. Blizna jest tkanką, która cechuje się niewłaściwą strukturą, albo kolorem. W skórze można znaleźć kilka różnych typów kolagenu, które mają określone proporcje. W przypadku blizny te proporcje bardzo często są zaburzone.

Podstawowymi przyczynami takiego stanu rzeczy są:

Predyspozycje – inaczej mówiąc wynika to przede wszystkim z uwarunkowań genetycznych, ponieważ są ludzie, którzy bardzo szybko radzą sobie z ranami, ale są też tacy, którzy muszą się z nimi borykać przez niezwykle długi okres, a potem dochodzi do niepożądanych efektów i powstają blizny.

Problemy po operacji – Istnieje możliwość, że po zabiegu chirurgicznym nastąpi rozejście się tkanki, nadkażenie rany, bądź też jakaś inna problematyczna ewentualność.

Komplikacje podczas gojenia się ranek – Bardzo często wiele osób zaniedbuje niewielkie rany, podchodząc do tego tematu dosyć lekceważąco, dlatego też bardzo często można spotkać się z bliznami po trądziku, zaś człowiek myśli, że nic sam na to nie zrobi, więc rzadko kiedy stosuje odpowiednią higienę i odkaża rany.

Komentarze

Zostaw komentarz

Hanna Dąbrowska

Pasjonatka zagadnień związanych z medycyną estetyczną i chirurgią plastyczną. Miłośniczka górskich wypraw i nowych gadżetów.