Press enter to see results or esc to cancel.

Medycyna estetyczna pomiędzy kosmetologią, a plastyką

Mimo tego, że medycyna estetyczna powstała ponad 40 lat, ponieważ swoje narodziny miała we Francji w 1973 roku to w Polsce historia medycyny estetycznej jest dwukrotnie młodsza. Początki polskiej medycyny estetycznej szacuje się na rok 1993, a to z tego względu, że właśnie wtedy w Polsce powstała Sekcja Medycyny Estetycznej Polskiego Towarzystwa Lekarskiego. Zapewne wiele osób będzie myślało, że przecież to już ponad 20 lat, więc jest to naprawdę dużo czasu, jednak sama zdążyłam zauważyć, że mimo tego, iż minęło tak dużo czasu to jednak nadal większość Polaków nie jest do końca w stanie zaakceptować faktyczny stan rzeczy i tego co oferuje medycyna estetyczna. Badania jasno to pokazuję.

Przeprowadzone badania w 2011 roku przez TNS OBOP, pod tytułem „Polka i medycyna estetyczna” jasno pokazuję, że przeszło 82% Polek jest zainteresowana metodami, dzięki którym można zachować młodzieńczy wygląd przez długi czas. Co jednak ciekawsze raptem jedynie 6% z osób badanych zdecydowało się na skorzystanie kiedykolwiek z usług gabinetu medycyny estetycznej. Przede wszystkim podstawową kwestią takiego stanu rzeczy jest brak wiedzy i to, że cały czas bardzo dużo osób wrzuca medycynę estetyczną do jednego worka z kosmetologią, albo chirurgią plastyczną, jednak trzeba sobie uzmysłowić, że są to całkowicie osobne branże.

Założę się, że zapewne większość Polaków jest w stanie dostrzec na pierwszy rzut oka różnicę pomiędzy osobą po zabiegu kosmetycznym, a po wykonanej operacji plastyczne, jednak problem zaczyna pojawiać się w momencie, gdy trzeba odróżnić zabieg medycyny estetycznej od chirurgii plastycznej. Oczywiście wszystkie trzy dziedziny są do siebie zbliżone pod względem ideologii, ponieważ starają się one w różnym stopniu podwyższać jakość życia pacjentów i starają się również walczyć z problemami związanymi z wiekiem, skupiając się również na działaniach rekonstrukcyjnych i na korekcie defektów, jednak posługują się w tym przypadku całkowicie innymi sposobami.

Dlatego też zabiegi z zakresu chirurgii plastycznej różnią się od tych dotyczących medycyny estetycznej o wiele większą inwazyjnością i tym, że plastyka jest znacznie mniej bezpieczna. Zabiegi medycyny estetycznej wykonuje się ambulatoryjnie, nie stosując do tego skalpela, a pacjent nie musi poddawać się długiej rekonwalescencji i odczekiwać wielu dni w szpitalu. Medyna estetyczna jest w stanie zaakceptować raptem kilka niewielkich nakłuć i zastosowanie miejscowego znieczulenia. Ponadto trzeba zdawać sobie sprawę, że jest to dziedzina interdyscyplinarna, a ponadto w bardzo dużym stopniu wykorzystywane są tutaj zdolności do regeneracji, które posiada organizm sam w sobie tylko trzeba wiedzieć w jaki sposób można je uaktywnić.

Jeżeli zaś chodzi o porównywanie medycyny estetycznej z zabiegami kosmetycznymi to trzeba wiedzieć, że te drugie są znacznie bardziej powierzchowne, a przy tym znacznie mniej inwazyjne, a to z tego względu, że oddziałują tylko i wyłącznie na zewnętrzną powłokę skóry i nie można się tutaj spotkać z ingerencją w głębsze warstwy, jednak w wyniku czego zabiegi kosmetyczne są znacznie mniej efektywne.

W zasadzie w skrócie można by powiedzieć, ze medycyna estetyczna należy do dziedzin, które można umieścić pomiędzy chirurgią plastyczną, a kosmetologią. Trzeba zdawać sobie sprawę, że zabiegi medycyny estetycznej muszą być wykonywane przez odpowiedniego lekarza. Aktualnie podczas zabiegów medycyny estetycznej w głównej mierze używa się lasera i strzykawki.

Najczęściej podczas zabiegów medycyny estetycznej wykorzystuje się:

laser frakcyjny

lasery typu Q-Switch

Fale radiowe

Wypełniacze

Lasery diodowy

Światło IPL

Światło E-Light

Botoks

Peeling chemiczny

Podciśnienie

Peeling mechaniczny

Lipoliza kawitacyjna

Kriolipoliza

Biostymulacja

Nakłuwanie

Dzięki zabiegom medycyny estetycznej można chociażby mieć:

Odmłodzoną i jędrniejszą skórę twarzy

Wypełnione, albo usunięte zmarszczki i bruzdy

Poprawiony owal i kształt twarzy

Usunięte przebarwienia wynikające z procesów starzenia

Usunięte przebarwienia wskutek działania słońca

Usunięte cienie pod oczami

Wypełnione doliny łez

Usunięte blizny pooperacyjne i potrądzikowe

Usunięte rozstępy

Powiększone i wymodelowane usta

Wypełnione kości policzkowe

Usunięty rumień

Zamknięte rozszerzone naczynka

Usunięty tatuaż

Usuniętą nadpotliwość

Usunięty cellulit

Odmłodzone dłonie i stopy

Komentarze

Zostaw komentarz

Hanna Dąbrowska

Pasjonatka zagadnień związanych z medycyną estetyczną i chirurgią plastyczną. Miłośniczka górskich wypraw i nowych gadżetów.