Press enter to see results or esc to cancel.

Dlaczego woda jest tak istotna?

Każdy doskonale zapewne wie, że zdarza się tak, iż to właśnie najlepszymi rozwiązaniami są te najprostsze. Wystarczy pomyśleć o glicerynie, albo wazelinie i o tym kto ich używa? A prawda jest taka, że w niektórych sytuacjach dają o wiele lepsze rezultaty niż najbardziej drogie kremy. Tak samo również jest z wieloma istotnymi kwestiami, o których bardzo często w dzisiejszych czasach się zapomina. Dawniej ludzie wyczekiwali wody, pragnęli ją spożywać, wymyślali rożne systemy tylko by z niej korzystać. Dzisiaj mało kto pije samą wodę, jednak czy naprawdę tak powinno być?

Czy człowiekowi potrzebna jest woda?

Gdy patrzy się na ludzkie ciało jedyne co się widzi to skóra. Można poczuć jeszcze kości, mięśnie, zdajemy sobie sprawę, że są również narządy wewnętrzne, jednak rzadko kiedy człowiek myśli o tym, że organizm z punktu widzenia chemicznego to tak naprawdę w większości woda. Dorosłe osoby składają się w 60% z wody, zaś dzieci w 80%. Woda to główny składnik komórek. Jest ona odpowiedzialna za transportowanie komórek odżywczych, pozbywanie się toksyn, regulowanie temperatury. Woda jest wymieniana w ludzkim organizmie przez cały czas, zaś jej bilans musi być na odpowiednim poziomie, dlatego też trzeba pić tyle wody ile się wydala, dzięki czemu nie pozwoli się na dopuszczenie do takiego stanu rzeczy, że nastąpi odwodnienie, czyli do momentu, w którym organizm ma mniejszą ilość wody niż jej potrzebuje, aby funkcjonować prawidłowo. Na ogół odwodnienie można łatwo rozpoznać po suchej skórze, pękających wargach czy nadmiernym pragnieniu. Odwodnienie, które jest długotrwałe może być naprawdę bardzo niebezpieczne. Jest w stanie doprowadzić do osłabienia, zawrotów głowy czy straty przyjemności. Dzieci znacznie łatwiej będą odwadniały się niż osoby dorosłe, ponieważ posiadają znacznie mniejszy stosunek objętości ciała do powierzchni, a co się również z tym wiąże, objętość wody również jest mniejsza.

Wodę można utracić podczas procesów wydalniczych poprzez kał i mocz, a nawet oddychając czy wydzielając ją przez skórę. W okresie letnim podczas wysiłku człowiek traci znacznie większą ilość wody ze względu na nadmierne pocenie się i intensywne oddychanie.

Skóra jest niezwykle istotną dla gospodarki wodnej w organizmie człowieka. Jeżeli jest ona prawidłowo nawilżona to można tam dostrzec prawie 20% wody całego organizmu, z czego większość, czyli 60% będzie gromadzona w skórze właściwej, zaś reszta w podskórnej tkance oraz w naskórku. W przypadku warstwy rogowej naskórka będzie można doszukać się niewielkiej ilości wody, a to z tego względu, że ona odparowuje. Odparowywanie to naturalne zjawisko, ponieważ organizm jest o wiele cieplejszy niż otoczenie, a przy tym człowiek się poci.

Wysuszona skóra

Można oszacować, że blisko 20 procent wszystkich ludzi na świecie posiada nadmiernie wysuszoną skórę, czyli inaczej mówiąc posiada niedobory pod względem wody w swojej skórze. Warto przyjrzeć się temu do czego może to doprowadzić.

Wysuszona skóra jest pomarszczona, popękana, sucha, mniej jędrna, sprawia uczucie pieczenia, jest swędząca i dodatkowo o wiele gorzej pełni swoje zadania

Wysuszona skóra nie jest w stanie zabezpieczyć ciała człowieka przed zewnętrznymi czynnikami. O wiele gorzej będzie chronić go przed promieniowaniem UV, silnym wiatrem czy zmienianiem się temperatury i działaniem substancji chemicznych. Ponadto jest również odpowiedzialna za słabszą barierę dla wirusów i bakterii.

Przesuszenie może nastąpić dzięki:

Odwodnieniu

Skłonnościom genetycznym

Złym nawykom żywieniowym

Różnym czynnikom drażniącym

Klimatowi i środowisku

Za częstym i zbyt długim kąpielom oraz dzięki używaniu nadmiernej ilości środków do mycia

Wakacje to okres, w którym bardzo często dochodzi do wysuszenia skóry, ponieważ organizm ma wtedy kontakt z wyjątkową ilością sprzyjających wysuszeniu czynników, z takimi jak chociażby klimatyzacja, promieniowanie UV, odwodnienie, pływanie w morzu.

Komentarze

Zostaw komentarz

Hanna Dąbrowska

Pasjonatka zagadnień związanych z medycyną estetyczną i chirurgią plastyczną. Miłośniczka górskich wypraw i nowych gadżetów.