Press enter to see results or esc to cancel.

Co warto wiedzieć o komórkach tłuszczowych?

Co jakiś czas rozmawiam z dietetykami oraz słucham tego co mówią różni lekarze medycyny estetycznej. Bardzo często w swoim życiu słyszałam stwierdzenie, że jeden zabieg np. lipolizy ultradźwiękowej jest w stanie dać trwały rezultat i można być w stu procentach pewnym, że w tym miejscu, gzie on zostanie zastosowany już nigdy nie powstaną komórki tłuszczowe, a to z tego względu, że liczba komórek tłuszczowych u osób dorosłych się już nie zwiększa. Niestety bardzo często słyszę, albo czytam takie informacje i w pewnych momentach, aż mnie krew zalewa, gdy to widzę. ponieważ takie tezy wprowadzają tylko pacjentów w błąd, ponieważ nie ma takiej możliwości, że komórki zostaną całkowicie zniszczone.

Oczywiście wszystko to bierze się z tego, że wiele osób jest zwyczajnie niedouczonych, albo szukają dobrej reklamy. Ja osobiście sama tak kiedyś myślałam i byłam święcie przekonana, że komórki tłuszczowe powstają w organizmie człowieka mniej więcej do 7 roku życia i gdy jako dziecko ma się nadwagę to tak będzie przez całe życie. W taki sposób właśnie była uczona, ale no tak jak w zasadzie wszyscy, ponieważ nauka dopiero niedawno odkryła, że wszystko to prezentuje się inaczej.

Na podstawie najnowszych badań można już dowiedzieć się, że komórki tłuszczowe są w stanie powstać nawet jak się jest dorosłym człowiek. Wynikać to będzie tylko i wyłącznie z tego czy stworzy się im odpowiednie warunki czy nie. W większości sytuacji to człowiek sam, poprzez jedzenie zbyt dużej ilości, bardzo przetworzonego pożywienia doprowadza się do takiego stanu. Preadipocytu, czyli komórki prekursorskie, które później mogą przyczyń się do powstania adipocytów, czyli inaczej komórek tłuszczowych cały czas są w organizmie i dobrze w nim funkcjonują. Istnieje również na szczęście proces odwracający to wszystko, dlatego nie ma się martwić zbytnio tym, że posiada się za dużą ilość komórek tłuszczowych, ponieważ komórki tłuszczowe mogą przejść w stan preadipocytów.

Komórki tłuszczowe można w pewien sposób porównać do baloników, które mogą się zwiększać poprzez wlewanie do nich tłuszczu. W sytuacji gdy następują wzrost masy ciała również komórki tłuszczowe się zwiększają. Oczywiście nie będzie to trwało bez końca, ponieważ zawsze jest jest, że komórka w pewnym momencie osiągnie swoją masę krytyczną i więcej nie urośnie. To jak duża ona będzie jest zależne w głównej mierze od kwestii genetycznych oraz od miejsca, w którym magazynuje się tłuszcz. W momencie, gdy nastąpi wielkość krytyczna to zaczną powstawać nowe komórki tłuszczowe. Inaczej ma się sytuacja, gdy masa ciała jest redukowana. Wtedy zaczną się redukować objętość adipocytów oraz ich liczba.

Produkcja nowych komórek tłuszczowych może być zależna w dużym stopniu od nawyków żywieniowych oraz od zaburzeń metabolicznych, które są w stanie występować w organizmie. CZynniki, które w sposób bezpośredni wpływają na zamianę preadipocytów w komórki tłuszczowe to nic innego jak insulina, glikokortykosteroidy i wielonienasycone kwasy tłuszczowe, których za dużo jest w niezdrowych diecie. Insulinę w głównej mierze można znaleźć w cukrach prostych i produktach przetworzonych, a tego typu tłuszcze w takich produktach jak np. olej rzepakowy.

Jeśli kiedykolwiek ktoś Wam powie, że zabieg z zakresu medycyny estetycznej, który ma na celu usuwanie komórek tłuszczowych powie Wam, że robi się to raz i na zawsze to wiedzcie, że nie ma co mu wierzyć, ponieważ albo robi to po to, abyście znowu przyszły do niego, mając dużo problemu, albo zwyczajnie nie wie o czym mówi, dlatego też pamiętać o preadipocytach, które chciałyby wyrosnąć na wielką komórkę tłuszczową i powiększać Waszą wagę jak tylko to możliwe.

Komentarze

Zostaw komentarz

Hanna Dąbrowska

Pasjonatka zagadnień związanych z medycyną estetyczną i chirurgią plastyczną. Miłośniczka górskich wypraw i nowych gadżetów.