Press enter to see results or esc to cancel.

Jak wygląda odmładzanie laserem frakcyjnym?

Bardzo szybko zbliża się już lato, dlatego też wszystkie osoby, które cały czas zastanawiają się nad wykonaniem jakiegoś zabiegu powinny zrobić to jak najszybciej się da, gdyż później nie będzie na co czekać. W okresie letnim zabiegi polegające na odmłodzeniu twarzy, szyi, dekoltu czy dłoni przy pomocy lasera frakcyjnego będą naprawdę problematyczne. Przede wszystkim wynika to z tego, że słońce źle wpływa na skórę, która została wcześniej poddana zabiegowi przy użyciu lasera. Dlatego też osobiście polecam wszystkim swoim pacjentom, aby korzystali z lasera frakcyjnego w okolicach wczesnej jesienie, jak już zrobi się nieco pochmurnie. Osoby, które za długo się zastanawiają nad zabiegami w zasadzie mają teraz ostatnią możliwość, aby odmłodzić swoją twarz. Niestety, ale później promienie słońca będą zbyt intensywne, a co za tym idzie nie będzie sensu wykonywać zabiegów, chyba że zdecydujecie się poczekać do zakończenia lata.

Czym jest laser frakcyjny CO2?

Używanie lasera w medycynie estetycznej polega na tym, że doprowadza się od usunięcia czegoś w sposób kontrolowany, aby następnie doprowadzić do wymuszenia procesu regeneracji. Światło emitowane przez laser frakcyjny CO2 jest w stanie wniknąć w głąb skóry i następnie zostać pochłonięte przez wodę, która znajduje się w tamtejszych komórkach. Ze względu na reakcje fototermiczną zachodzi błyskawiczne podgrzanie wody w tkance, po czym następuje odparowanie, inaczej zwane ablacją, a ponadto ma miejsce wydzielanie ciepła, które jest w stanie uszkodzić komórki, a do tego również dochodzą komórki kolagenowe, które są uruchamiane w sposób równoczesny z procesem naprawczym, który jest odpowiedzialny za wytwarzanie całkowicie nowych komórek kolagenowych. Najbardziej istotną kwestią lasera frakcyjnego jest fakt, że nie doprowadza on do uszkodzenia całej skóry, a jedynie ja dziurkuje, w wyniku czego tworzą się w niej mikrokolumny uszkodzeń, które są w stanie być otoczone przez zdrową, nienaruszoną tkankę. Taki zabieg jest w stanie przyśpieszyć regenerowanie się uszkodzonych fragmentów skóry, zwiększając tym samym bezpieczeństwo przeprowadzanych zabiegów.

Co z tym kolagenem?

Podstawowa kwestia podczas zabiegu to fakt, że dzięki zastosowaniu lasera można pobudzić skórę do wytworzenia jeszcze większej ilości kolagenu. Kolagen to główny czynnik, który odpowiada za to, aby skóra była napięta. Pozwala to na utworzenie podstawowego rusztowania w skórze właściwej. Trzeba zdawać sobie sprawę, że procesy polegające na degeneracji i odtwarzaniu kolagenu zachodzą przez cały czas. Organizm jednak ma to do siebie, że im jest starszy tym gorzej radzi sobie z produkcją nowego kolagenu względem ubytków. Wynika to z tego, że skóra, która się starzenie ma zaburzenia związane z aktywnością białek szoku cieplnego – HSP, a one są bardzo istotne jeżeli chodzi o kwestię związaną z regeneracją tkanek. Dzięki silnemu ich podgrzaniu można stymulować ich produkowanie. Dlatego też stosuje się w takiej sytuacji lasery, które są niezwykle efektywne jeżeli chodzi o stymulację odnowy skóry właściwej. Trzeba pamiętać, że dawka nowego kolagenu to w zasadzie jędrniejsza, bardziej zagęszczona, napięta i elastyczna skóra, która cechuje się mocnym odświeżeniem.

(Nie)ablacyjne lasery

Zazwyczaj podział laserów frakcyjnych jest następujący ablacyjne i nieablacyjnej. Wyżej opisałam laser ablacyjny CO2. Ablacja jest niczym innym jak złuszczaniem skóry, więc podczas zabiegów laserem ablacyjnym coś takiego ma miejsce, a podczas zabiegów laserem nieablacyjnym nie ma. Wynika to przede wszystkim z tego, że skóra w drugim przypadku jest podgrzewana tylko wewnątrz i nie jest naruszana ta skóra zewnętrzna. Dlatego też wszystko goi się o wiele szybciej, jednak efekty nie są tak zadowalające. Dlatego też jeżeli porównuje się dwa rodzaje zabiegów to trzeba zwracać w głównej mierzę uwagę na skuteczność. Stosunek zabiegów ablacyjnych do nieablacyjnych wynosi średnio 1:4. W takim przypadku trzeba liczyć się z tym, że im większa ilość zabiegów to tym wyższe koszta, dlatego też nie będzie, aż tak mocnego efektu odświeżenia i odmłodzenia skóry, który w zasadzie jest tym co wyróżnia laser ablacyjny.

W zasadzie ciężko jest mi ocenić lasery nieablacyjne, z jednej strony są one zbyt słabe, z drugiej strony nigdy nie wiadomo co przyniesie przyszłość i może ewoluują w jakimś naprawdę ciekawym kierunku. Takich sytuacji na świecie było pełno, chociażby każdy z nas kilkadziesiąt lat temu miał okulary 3D i oglądał tak naprawdę mało ciekawe rzeczy, a sam efekt 3D tego typu ma kilkadziesiąt lat i został wymyślony na początku XX wieku, a mimo wszystko i tak dopiero rewolucją stał się w 21 wieku. Chociaż też nie wiadomo czy nie zostaną one wybite przez RF mikroigłową, która również jest świetnym rozwiązaniem.

Zabieg przy użyciu lasera frakcyjnego

Rozpoczyna się to od tego, że nakładany jest na skórę krem znieczulający, dzięki czemu można zapewnić większy komfort podczas operacji przy użyciu lasera. Po tym jak skóra zostaje oczyszczona, to po około 30 minutach, do pół godziny zaczyna się przystępować od rozpoczęcia faktycznej procedury, która polega na użyciu lasera. Podczas naświetlania skóry przy pomocy lasera oraz przez kilkanaście minut po tym warto zadbać o to, aby zastosować chłodzenie nadmuchowe, bądź kontaktowe. Po dokonaniu zabiegu twarz będzie obrzęknięta, a jej kolor będzie czerwony. Istnieje możliwość, że pacjent będzie borykał się z odczuwaniem dyskomfortu i niewielkiego bólu. W bliskim kontakcie i w dotyku skóra może przypominać papier ścierny, ze względu na to, że posiada bardzo dużo dziurek. Złuszczanie oraz proces gojenia będą trwały przez kilka najbliższych dni. Najczęściej wymagane jest pozostanie w domu przez sześć dni, jednak są osoby, które potrzebują mniej czasu, jednak sześć dni to bezpieczny okres. Jeśli stosujecie zabieg w celu profilaktycznym i po to, aby odświeżyć swoją skórę wystarczy,że poddacie się jednej sesji. Jeżeli zaś będziecie próbowali poddać się większej regeneracji to będzie trzeba liczyć się z co najmniej dwoma, czy trzema zabiegami, takich sytuacji może wymagać chociażby redukowanie zmarszczek, czy większych porów. Wynika to przede wszystkim z tego, że cykl regeneracyjny komórek trwa przez 28 dni, a jeden zabieg może być wykonywany tylko raz co 28 dni. Jeżeli chodzi o pełen cykl regeneracji tkanki to wynosi on trzy miesiące, dlatego też efekty można docenić dopiero wtedy.

Komentarze

Zostaw komentarz

Hanna Dąbrowska

Pasjonatka zagadnień związanych z medycyną estetyczną i chirurgią plastyczną. Miłośniczka górskich wypraw i nowych gadżetów.