Press enter to see results or esc to cancel.

Jak pozbyć się tatuażu? Cz. 2

O wiele nowocześniejszą formą pozbywania się tatuażu, w odróżnieniu od tych, które opisałam poprzednio jest laser Q-Switch. Te lasery wyróżniają się na tle innych tym, że działają na całkowicie innych zasadach niżeli np. frakcyjne, czy też naczyniowe, w których to istotą działania są reakcje fototermiczne, czyli niszczenie wyselekcjonowanych komórek oraz tkanek przez rozgrzanie i odparowanie ich. W przypadku laserów Q-Switch nie ma się do czynienia z reakcjami fototermicznymi, jednak ma tutaj miejsce efekt fotoakustycznych. W zasadzie to jak ten laser działa można porównać z falą uderzeniową, która jest niczym niewielki wybuch bomby. W tym przypadku laser cechuje się bardzo krótkim impulsem, jednak bardzo silnym, milion razy większym niż w przypadku lasera frakcyjnego. Laser frakcyjny za to działa dłużej, wystarcz raptem pół sekundy naświetlania przy pomocy lasera Q-Switch, aby poparzyło skórę pacjenta. Impuls lasera jest skumulowany w takim miejscu, gdzie jest barwnik, powodując tym samym jego rozbicie na znacznie mniejsze cząsteczki, tak jak rozerwanie otorbienia. Zaczyna pojawiać się stan zapalny, który jest reakcją układu odpornościowego w wyniku czego makrofagi są w stanie pozbyć się barwnika. Laser Q-Switch wyróżnia się swoją selektywnością. W momencie gdy laser trafia w barwnik to podczas jego pracy można usłyszeć odgłosy, które przypominają wystrzał. Co ciekawe jeżeli laser trafi w normalną skórę to nie będzie żadnej reakcji. Dlatego można stwierdzić, że jest to zabieg niezwykle bezpieczny.

Kiedy tatuaż wreszcie zniknie?

Jeżeli zależy Wam na usunięciu tatuażu to musicie być świadomi, że będzie to od Was wymagało kilku zabiegów. Wynika to przede wszystkim z tego, że tatuaż posiada określoną grubość. Zanim dojdzie do kolejnego zabiegu to skóra potrzebować będzie odpowiedniej regeneracji dlatego też zabiegi wykonywane są raz na 4 tygodnie, a jeżeli macie możliwość to zdecydujcie się, aby przeprowadzane były raz na 6 tygodni. Nie można bez odpowiedniej konsultacji powiedzieć ile tak naprawdę potrzebnych będzie zabiegów. Wszystko jest zależne od tego jak głęboko został umieszczony barwnik, jaki ma skład chemiczny, jak gruby jest, jaki ma kolor i jaki posiada się laser w gabinecie. Często ma się do czynienia z przypadkami, że u jednej osoby uzyskało się naprawdę świetne rezultaty po jednym zabiegu, a u innej porównywalne były dopiero po trzech. Im profesjonalniej podejdzie się do tematu podczas wykonywania tatuażu tym będzie większy problem z jego usunięciem. W zasadzie można tak mniej więcej stwierdzić, że profesjonalnie wykonany tatuaż będzie wymagał blisko 10 zabiegów, zaś amatorski około 4. Żeby usunąć źle zrobiony makijaż permanentny wystarczą 2/3 zabiegi. Podczas usuwania makijażu permanentnego warto zdawać sobie sprawę, że jeżeli np. będzie się usuwało czarny kolor z brwi to istnieje szansa, ze pojawi się przejściowo kolor rudo-różowy.

Podczas usuwania tatuażu przy pomocy lasera Q-Switch warto mieć świadomość, że jest to w pełni bezpieczne i rzadko kiedy zdarzają się jakiekolwiek powikłania. Powinno się pamiętać jednak tego, że laser Q-Switch jest w stanie generować impulsy, które posiadają naprawdę wielką moc, dlatego tak istotne jest, aby dobrać laser o odpowiedniej jakości, gdyż w innym razie może okazać się mało skuteczny i nieść za sobą nieoczekiwane rezultaty. Możliwość pojawienia się blizny będzie większe im gorszej jakości będzie laser. Kolejnym powikłaniem, z którym można się zmierzyć jest odbarwienie skóry, które ma miejsce zawsze, jednak w niektórych przypadkach utrzymuje się przez cały czas. W większości przypadkach po kilku miesiącach kolor powinien się wyrównać i nie powinno być żadnego śladu po tatuażu. W przypadku, gdy okaże się, że jest blizna to taki fragment skóry może zostać poddany zabiegowi z użyciem lasera frakcyjnego, dzięki temu ostateczny efekt będzie się bardzo dobrze prezentował.

Nie każdy laser to dobry laser

Jeżeli mowa o skuteczności w usuwaniu to trzeba mieć świadomość, że wszystko jest zależne od danego lasera. To nie jest tak, że istnieje jedna firma, która robi lasery Q-switch. Jest to jedynie typ lasera, to tak jakby się powiedziało np. jeep, albo ciężarówka, na rynku jest dużo jeepów czy ciężarówek. Tak samo jest tutaj, ponieważ rodzajów i producentów jest mnóstwo. W dzisiejszych czasach można kupić taki laser za 10 tysięcy złotych, jeżeli jest to jakaś bardzo tania i słaba wersja. Żeby jednak zakupić bezpieczny i skuteczny laser Q-Switch trzeba będzie wydać przynajmniej 150 tysięcy złotych, jak nie więcej. Różnica cenowa bierze się z zastosowania innych materiałów, innej mocy urządzenia, innego rodzaju źródła promieniowania laserowego.

Ciężko jest ocenić jasno czy dany gabinet posiada dobry laser Q-Switch, jednak można wyjść z założenia, że jeżeli w klinice można skorzystać tylko i wyłącznie z lasera frakcyjnego, IPL i Q-Switch to istnieje spore prawdopodobieństwo, że ten ostatni jest bardzo słabej jakości.

Komentarze

Zostaw komentarz

Hanna Dąbrowska

Pasjonatka zagadnień związanych z medycyną estetyczną i chirurgią plastyczną. Miłośniczka górskich wypraw i nowych gadżetów.