Press enter to see results or esc to cancel.

Jak pozbyć się tatuażu? Cz.1

Jak każdy zapewne zdaje sobie sprawę tatuaże to niezwykle modna rzecz, zwłaszcza w młodym wieku, jednak jeżeli ktoś się na nie decyduje to bardzo ciężko jest mu przewidzieć czy na pewnym etapie życia nie będą postrzegał ich jako tylko młodzieńczego szaleństwa, które tak naprawdę było mało roztropną decyzją.

Podczas podejmowania decyzji dotyczącej tatuaży warto być świadomym tego, że pozbycie się go jest znacznie kosztowniejsze, boleśniejsze i dłuższe niż wykonanie takiego tatuażu. Ponadto trzeba wziąć pod uwagę fakt, że ciało ulega procesom starzenia, więc to co prezentuje się dobrze na młodej, elastycznej skórze nie zawsze musi dobrze wyglądać w momencie, kiedy skóra będzie wyglądać gorzej i zacznie być pomarszczona oraz wiotka. Dlatego też powinno się o tym myśleć o wiele wcześniej, starając się wybrać takie miejsce jak kostka, przedramię czy dolna część pleców, ponieważ w tych miejscach procesy związane ze zwiotczeniem skóry będą przebiegały znacznie wolniej, niż na brzuchu, udach czy szyi. Wiadomym jest oczywiście to, że każda osoba, która robi sobie tatuaż nie myśli od razu o jego pozbywaniu się, jednak warto mimo wszystko dmuchać na zimne, ponieważ kolor zielony, żółty i biały w tatuażu nie należą do najlepszych decyzji, gdyż bardzo trudno będzie się ich później pozbyć.

Tatuaż jako obce ciało

Tatuaż jest barwnikiem, który zostaje wprowadzony do skóry właściwej. Dlatego też można by było pokusić się o stwierdzenie, że jest to coś na wzór implantu, ciała obcego. Jeżeli organizm ma taką możliwość to dąży do tego, aby pozbyć się obcego ciała z organizmu. W przypadku gdy jest ono odpowiednio małe to pożerane jest to przez makrofagi. W sytuacji gdy jest nieco większe jak np. drzazga to ma się tutaj do czynienia ze zmianą zapalną, ropną i organizm stara się wypchnąć daną zmianę. Jeżeli obce ciało zostało wykonane z materiału biologicznie obojętnego, a jest ono duże to pozostaje ono na trwałe, organizm zaczyna je tolerować i nie stara się go pozbyć. Dlatego też implanty zębowy czy endoprotezy są w stanie egzystować w organizmie przez naprawdę długi czas i tak samo jest z barwnikiem do tatuażu, nie można go usunąć, ale jest obojętny dla organizmu, więc zostaje. Na barwnik składają się metale ciężkie, takie jak ołów czy żelazo, które cechują się tym, że mają sporą masę atomową, dlatego też są zbyt duże, aby makrofagi były w stanie je usunąć. Ponadto wprowadza się za głęboko, więc nie można tutaj mówić o stopniowym wydaleniu z organizmu na wskutek złuszczania się skóry. Jedyne co organizm jest w stanie zrobić to otorbić cząsteczki barwnika, dzięki czemu może odizolować ciało obce od własnych tkanek. Doprowadza to do takiej sytuacji, że barwnik utrzymuje się przez długi okres w organizmie i nie powoduje reakcji alergicznych.

Makijaż permanentny jako tatuaż?

Różnica pomiędzy makijażem permanentnym, a tatuażem to tylko i wyłącznie głębokość, na której umieszcza się barwnik. W przypadku makijażu permanentnego umieszcza się go w głębokiej warstwie naskórka i po kilku latach naturalnie się on złuszcza. Jeśli zaś chodzi o tatuaż to barwnik jest wprowadzony znacznie głębiej, do właściwej skóry, która nie jest w stanie się złuszczać. Trzeba mieć świadomość, że różnica pomiędzy głębokością to tylko 0,5 milimetra. Dlatego istnieje możliwość, że wyniknie taka sytuacja, iż makijaż permanentny zostanie zrobiony zbyt głęboko i będzie on tatuażem, a powinniście zdawać sobie sprawę, że zdarza się to tak naprawdę bardzo często. Jeśli chcecie dowiedzieć się czy głębokość podczas wykonywanego procesu jest odpowiednia to sprawdźcie czy leci Wam krew z miejsca, w którym wykonywany jest makijaż permanentny. Jeżeli tak się dzieje to znaczy, że macie tutaj do czynienia z tatuażem.

Usuwanie makijażu tradycyjnymi metodami

Aby usunąć makijaż trzeba oczywiście znaleźć możliwość, aby dobrać się do barwnika i usunąć go stamtąd. Istnieją trzy metody tradycyjne, które są w stanie się go pozbyć, a są to:

Dermabrazja

Laser chirurgiczny

Głęboki peeling chemiczny

Są to metody, które naprawdę działają, jednak zanim się wykona zabieg przy ich pomocy trzeba być świadomym tego, że efektem ubocznym podczas wykonywania takiego zabiegu jest fakt, że mogą wystąpić tutaj blizny. W zasadzie nie ma tutaj mowy o tym, że uniknie się tutaj blizn. Wynika to przede wszystkim z tego faktu, że zanim dotrze się do barwnika trzeba w zasadzie zedrzeć całą skórę, a jest jej naprawdę bardzo dużo.

Komentarze

Zostaw komentarz

Hanna Dąbrowska

Pasjonatka zagadnień związanych z medycyną estetyczną i chirurgią plastyczną. Miłośniczka górskich wypraw i nowych gadżetów.