Press enter to see results or esc to cancel.

Dlaczego warto spędzać czas na słońcu?

W poprzednim wpisie mogłam wypaść w sposób nieco negatywny, a to z tego względu, że dosyć mocno krytykowałam opalanie się na słońcu, jednak jest to tylko jedna strona medalu, ponieważ przecież każdy dobrze wie, że słońce posiada życiodajną energię i bez słońca nie byłoby niczego. Jest to coś co jednocześnie nam szkodzi, ale też coś co trzyma nas przy życiu.

W zasadzie, żeby zdać sobie sprawę z tego, że słońce naprawdę pomaga ludziom w codziennym funkcjonowaniu to nie trzeba żadnych naukowych dowodów. Jesień oraz zima, gdy jest krótki dzień oraz brakuje słońca od razu odbijają się na tym jak się czujemy. Gdy nadchodzi wiosna natychmiastowo wracają siły witalne. Człowiek przez wiele lat ewolucji wytworzył w sobie mnóstwo mechanizmów adaptacyjnych, które pozwalają mu na bezpieczne korzystanie ze słońca w wielu miejscach na ziemi. Jednym z tego typu mechanizmów jest ciemny odcień skóry. Pozwala to obywatelom państw równikowych zabezpieczyć się przed zbytnim oddziaływaniem promieniowania. Kłopoty zaczynają pojawiać się w momencie, gdy ludzie zmieniają strefy klimatyczne. Chociażby osoby, które mieszkają na północy Europy mają problem z niedoborem witaminy D3. Energii słonecznej jest dla nich zwyczajnie za mało, więc ich skóra nie jest w stanie wytworzyć odpowiednio dużo witaminy. Zaś jeżeli chodzi o ludzi, którzy mieszkają w krajach, w których nie ma zbyt dużo słońca i postanawiają wyjechać do ciepłego kraju są o wiele bardziej narażeni na jakiekolwiek poparzenia słoneczne, ponieważ w ich skórze nie ma odpowiednich substancji, które byłyby w stanie ochronić ich przed zbyt mocnym działaniem promieniowania UV.

Co za korzyści niesie ze sobą słońce?

Witamina D3 – Organizm człowieka jest w stanie sam wyprodukować witaminę D3, jeżeli będzie miał odpowiednią ilość słońca do tego. Aby wytworzyć odpowiednią dawkę tejże aktywnej formy witaminy D, wystarczy, że będzie się przebywało na słońcu raz na kilka dni, nie więcej niż pół godziny. W bardzo trudny sposób uzupełnia się tę witaminę za pomocą diety czy suplementów. Zwłaszcza, że trudno jest zdefiniować to jak prezentuje się optymalna dawka. Organizm każdego człowieka jest na tyle inteligentny, że jest w stanie produkować taką ilość witaminy ile mu potrzeba. Dlatego też osoby, które mieszkają w rejonach bardziej nasłonecznionych będą mogły pochwalić się tym, że posiadają znacznie większą ilość witaminy D3 w swojej krwi. Jest to niezwykle istotna witamina jeżeli chodzi o funkcjonowanie układu kostnego. Dzieci na wskutek tej witaminy nie borykają się z krzywicą, zaś starsze osoby z osteoporozą. Ponadto dzięki niej wzmocnieniu ulega układ odpornościowy i choroby w niewątpliwy sposób ulegają zapobieganiu, zwłaszcza te o podłożu autoimmunologicznym i nowotworowym.

Serotonina – Na wskutek działania słońca poziom neuroprzekaźników, które są odpowiedzialne za ludzkie samopoczucie ulega zwiększeniu się, a jednym z nich jest serotonina. Ze względu na działanie słońca, człowiek otrzymuje więcej hormonu szczęścia. To właśnie serotonina jest odpowiedzialna za to, że czujemy się pełni życia, mamy świetny nastrój. Dodatkowo osoby, które mają za mało serotoniny borykają się z problemami bezsenności, mają zaburzenia depresyjne. Podczas jesieni i zimy, gdy serotoniny jest znacznie mniejsza ilość można zdecydować się na fototerapię, aby polepszyć swoje samopoczucie i zmniejszyć ryzyko wystąpienia depresji sezonowej.

Melatonina – Jest to hormon odpowiedzialny za regulowanie cyklu dobowego. Poziom melatoniny rośnie wtedy, gdy zaczyna się robić ciemno, w taki właśnie sposób organizm zmusza się sam do tego, aby pójść spać, jednak spada w sposób gwałtowny, w momencie, kiedy jest jasno. Im większa ilość słońca tym o wiele mniej melatoniny, a znacznie więcej serotoniny, dzięki czemu człowiek ma o wiele lepszy humor. Podczas okresu jesienno-zimowego dzień cechuje się tym, że jest bardzo krótki, a poziom melatoniny jest tym samym za wysoki.

Toksyny – Słońce jest w stanie korzystnie wpłynąć na fizjologię organizmu, sprzyjając wydalaniu toksyn, poprawiając tym samym przemianę materii. Dlatego też lato jest najlepszym okresem, aby zwalczać problemy nadwagi.

Ciśnienie krwi – Dzięki promieniowaniu słonecznemu normalizacji ulega praca układu sercowo-naczyniowego. Jest w stanie korzystnie wpłynąć na obniżenie ciśnienia krwi, zwiększając tym samym wydolność serca i zmniejszając możliwość wystąpienia zawału.

Choroby skóry – Promieniowanie słoneczne jest w stanie korzystnie wpłynąć na leczenie chorób skóry takich jak łuszczyca, trądzik czy łupież. Przyśpieszając tym samym proces gojenia się ran.

Ból w mięśniach i stawach – Dzięki ciepłu emitowanemu przez słońce bóle mięśni i stawów są łagodzone

Komentarze

Zostaw komentarz

Hanna Dąbrowska

Pasjonatka zagadnień związanych z medycyną estetyczną i chirurgią plastyczną. Miłośniczka górskich wypraw i nowych gadżetów.