Press enter to see results or esc to cancel.

Czym różni się starzejąca się od młodej twarzy?

Zabiegi z zakresu medycyny estetycznej na dzień dzisiejszy zmierzają w tym celu, aby twarz po zabiegu wyglądała na o wiele młodszą. Czym się cechuje młodo wyglądająca twarz?

Przede wszystkim uwzględnijmy to, że istnieją różne budowy twarzy, jednak można założyć, że młoda twarz swoimi proporcjami przypomina odwrócony trójkąt. Dlatego można wysnuć prosty wniosek, jeżeli twarz zwęża się ku dołowi to prezentuje się ona jako młoda. Z wiekiem te proporcje ulegają zmianie i są w stanie doprowadzić do tego, że gdy jest się starszym proporcje będą wyglądały jak trójkąt, który swoją podstawę ma na brodzie.

Na razie nie będę jeszcze poruszała kwestii tego skąd się to bierze, nim to zrobię chciałabym dodać nieco dygresji. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że kształt twarzy jest dziedziczony, a osoby o bardziej owalnej twarzy będą wyglądały na znacznie młodsze, niżeli te, które cechują się twarzą pociągłą. Kobiety z krajów południowych cechują się przede wszystkim pociągłymi twarzami, dlatego mimo młodego wieku mogą wyglądać bardzo dojrzale. Wracając jednak do meritum, co powoduje, że twarz zaczyna się starzeć?

Kwestie zewnętrzne

To jak postrzegana jest twarz wpływa naprawdę wiele kwestii jak chociażby przebarwienia, pękające naczynka, zmarszczki, cienka oraz wiotka skóra. Skóra będzie traciła swoją sprężystość, kiedy kwas hialuronowy będzie zanikał, a kolagen zacznie ulegać degradacji, więc kwestią całkowicie normalną jest fakt, że inaczej będzie też reagować na silną pracę mięśni twarzy podczas mówienia, śmiania się, czy wykonywania różnych min. Na samym początku mogą pojawić się zagniecenia, a następnie zmarszczki, wpierw czynnościowe, czyli inaczej mówiąc niewidoczne przy napięciu skóry, później się utrwalą i będą widoczne przez cały czas, a po nich zaczynają się pojawiać bruzdy. Poza naturalnymi procesami, które mają miejsce w organizmie i przykładowo z wiekiem widać utratę kwasu hialuronowego, to jednak trzeba też zwrócić uwagę na czynniki zewnętrzne, które do tego się przyczyniają, a najwięcej problemów skórze twarzy może przynieść promieniowanie słoneczne.

Kwestie wewnętrzne

O wiele bardziej istotne są zmiany, które zachodzą we wnętrzu organizmu człowieka. Od narodzin człowieka, aż do jego śmierci, struktura i grubość tkanek ulegają zmianie. Oczywiście nie ominie to też twarzy. Przebudowę doskonale widać na wszystkich strukturach, począwszy od kości twarzoczaszki, zwłaszcza w okolicy jarzmowa i guza szczęki, które mogą być bardziej płaskie i nie mogą, aż tak podbierać innych tkanek. Przechodząc następnie przez tkankę tłuszczową, która zanika, a jej obecność na twarzy jest naprawdę istotna. Doprowadza to do tego, że ruchome tkanki twarzy, czyli mięśnie oraz skóra zaczynają się stopniowa przemieszczać w dół, gdyż ich rozmiar nie ulega zmianie. Dlatego górna część twarzy bardziej płaska, a podstawa twarzy wygląda na szerszą. Można spotkać się z licznymi bruzdami nosowo-wargowymi, bruzdami wargowo-bródkowymi, czyli zmarszczkami marionetkami, zaczynając opadać kąciku ust, zaś owal twarzy zaburzony jest przez „chomiki”. Tkanka tłuszczowa, a raczej jej zanik można zobaczyć poprzez dolinę łez, czyli przez widoczne zapadnięcia skóry pod okiem, które przechodzi w sposób skośny na policzek.

Dlatego jeżeli zależy Wam na odmłodzeniu twarzy, którą dotykają problemy wieku to botoks to będzie za mało, ani stosowanie mezoterapii za bardzo tutaj nie pomoże. Inaczej mówiąc zwalczanie objawów jest mało skuteczne. To tak jakby wychodził Wam na ścianie grzyb i byście ją ciągle malowali, a mielibyście gdzieś nad sufitem pękniętą rurę, które powodowała by powstawanie tej wilgoci. Dlatego też zwalczanie skutku problemu nie ma większego sensu. Trzeba tutaj zwrócić uwagę na głębsze procesy. Kości nie uda się Wam odtworzyć, jednak możecie przy użyciu preparatów zmienić nieco proporcje twarzy, dzięki czemu będą wyglądały młodziej. Gęsty kwas hialuronowy, kwas l-polimlekowy czy smart lifting są właśnie takimi metodami, które są w stanie przywrócić Waszej twarzy młodzieńczą symetrie. Najlepszym wyjściem jest pójście do lekarza ze swoją fotografią zza młodu, ponieważ wtedy lekarz będzie wiedział do czego chcecie dążyć, oczywiście mówiąc zza młodu nie mam na myśli 9 lat, a raczej 19. Jeśli lekarz zapozna się z taką fotografią to efekt będzie prezentował się bardzo naturalnie. U niektórych osób wystarczy kilka prostych zabiegów jak chociażby laser frakcyjny, czy RF mikroigłowa, aby poradzić sobie z tym problemem.

Jeśli zależy Wam na odmłodzeniu twarzy to musicie pamiętać o dwóch podstawowych kwestiach, czyli poprawieniu kształtu twarzy i jakości tkanki skórnej.

Komentarze

Zostaw komentarz

Hanna Dąbrowska

Pasjonatka zagadnień związanych z medycyną estetyczną i chirurgią plastyczną. Miłośniczka górskich wypraw i nowych gadżetów.