Press enter to see results or esc to cancel.

Czemu zabiegi nie zawsze się udają?

Bardzo często zdarzają się takie sytuacje, że pacjentki oraz pacjenci, którzy trafiają do mnie zastanawiają się nad pewną kwestią, a dokładniej tym dlaczego pewnego rodzaju zabiegi nie zawsze przynoszą oczekiwane rezultaty. Ja osobiście postanowiłam wyróżnić trzy podstawowe powody, dla których może tak się dziać.

Nieodpowiednia diagnostyka i złe wykorzystywanie sposobów terapii

Wszyscy pacjenci, którzy trafiają do gabinetu medycyny estetycznej bardzo się od siebie różnią i to pod naprawdę wieloma względami. Dlatego też trzeba zadbać o to, aby patrzeć na każdego z nich w sposób indywidualny i być w stanie trafnie ocenić ich kwestię anatomiczną oraz znaleźć powód danego estetycznego problemu. Podczas następnego etapu trzeba skupić się na tym, aby dokonać możliwości terapeutycznych i wraz z pacjentem porozmawiać na temat planu zabiegów. Dopiero w takiej sytuacji będzie mieć się gwarancje satysfakcjonującego efektu terapeutycznego. Wielu lekarzy ma jeden problem, a jest nim dokładnie to, że nie są w stanie w sposób perfekcyjny zdiagnozować pacjenta, a robią to bardzo często tylko pobieżnie i starają się podchodzić do danego pacjenta w taki samy sposób jak do wszystkich innych, którzy mają podobne objawy, stosując przy tym uniwersalne metody. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że jeżeli coś jest dla wszystkich to jest dla nikogo. Przykładowo lekarze decydują się na zastosowanie uniwersalnej metody wstrzykiwania wypełniaczy, stosując je zawsze w tych samych miejscach, nie analizując wcześniej jak wygląda twarz pacjenta oraz nie biorąc pod uwagę kształtu czaszki i budowy twarzy.

Sytuacja wygląda bardzo podobnie w momencie, gdy korzysta się z zabiegów, do których wykorzystywać trzeba najnowszą technologią. W przypadku większości tego typu urządzeń trzeba zdawać sobie sprawę, że one naprawdę mają duże możliwości, jednak rzadko kiedy dany lekarz jest w stanie wykorzystać ich potencjał w 100%. Najczęściej wykorzystuje je w taki stopniu jakim mu pokazano. Jeżeli dany lekarz odbył szkolenie, na którym dowiedział się, że dane urządzenie służy do takich sytuacji to w takich tylko momentach będzie je wykorzystywał. Producenci jednak robią tak najczęściej dlatego, żeby mieć zwyczajnie poczucie bezpieczeństwa, gdyż gdyby polecali stosowanie urządzeń w innych sytuacjach mogliby się narazić na problemy natury prawnej, dlatego że nie każdy lekarz byłby w stanie sobie poradzić z obsługą danego urządzenia w takim stopniu. Jeżeli jednak lekarzowi zależy na byciu efektywnym to musi wychodzić poza standardowe rozumowanie medycyny estetycznej i być nieszablonowy w tym co robi. Trzeba mieć jednak świadomość, że lekarz nie może mieć żadnych wątpliwości co do swojej diagnostyki. Jeżeli nie jest się pewnym tego co się robi, to zła klasyfikacja może wszystko zrujnować i nie dość, że nie poprawi się wyglądu pacjenta to można go jeszcze pogorszyć. Osobiście często spotykałam się z sytuacjami, że przychodzili do mnie pacjenci, którzy odwiedzili wcześniej wielu lekarzy i nie byli w stanie zwalczyć swojego problemu, a niektórzy lekarze zostawiali ich w jeszcze gorszym staniem. Dla mnie jest to kwestia całkowicie niezrozumiała i nie wiem w jaki sposób można tak traktować kogoś kto przychodzi z dozą zaufania i problemem natury nie tylko estetycznej, ale co ważniejsze psychicznej.

Lęk przed poważnymi zabiegami

Bardzo często można spotkać lekarzy, którzy nie za bardzo wiedzą w jaki sposób powinni obsługiwać urządzenie, które posiadają, albo też posiadają spory lęk przed tym, że jak go użyją to zaszkodzą pacjentowi. Żeby robić postępy w życiu nie można stać w miejscu i bać się, ponieważ to do niczego nie prowadzi. Oczywiście trzeba być odpowiedzialnym za swoje czyny i starać się zdobyć jak najwięcej informacji na dany temat, jednak nie ma co się bać, gdyż strach hamuje postęp. Bądźcie ostrożni, nauczcie się obsługiwać dane urządzenie, a potem wychodźcie z ofertą do pacjenta. Ponadto jeżeli nie jesteście pewni co do pewnej kwestii to warto w takiej sytuacji porozmawiać z pacjentem i powiedzieć mu, że istnieje taka możliwość, aby zastosować dane urządzenie, jednak będzie to mogło się wiązać z tym, że rezultaty, albo będą fenomenalne, albo mało zadowalające. Wtedy pacjent sam przemyśli daną sprawę i da Wam odpowiedź. Żeby dojść do takiego stadium trzeba jednak naprawdę wielkiego doświadczenia i otwartego umysłu, aby móc tak się zachowywać. Poza tym warto również cały czas kształcić się, poszukując tym samym nowych sposobów, które pomogą Wam w leczeniu pacjentów.

Ograniczenia sprzętowe

Nie ma czegoś takiego jak uniwersalna metoda, dzięki której każdy będzie w stanie poprawić swój wygląd. Nie istnieje, ani jeden zabieg, ani żadne urządzenie, które zrobi wszystko i poradzić sobie z każdymi problemami. W zasadzie można stwierdzić, że jeżeli ktoś twierdzi, iż jest to urządzenie do wszystkiego to raczej na pewno możecie znaleźć masę innych sprzętów, które będą lepsze, ponieważ będą jasno określone. Lepiej być w czymś dobrym, niż we wszystkim średnim. Dobrym przykładem są tutaj lasery, jeżeli dany gabinet oferuje zabiegi przy użyciu lasera to powinien posiadać kilka rodzajów lasera. Taka sytuacja może mieć miejsce ze względu na specyfikę tego typu urządzenia. Lasery mają to do siebie, że konstruuje się je w taki sposób, że jedno urządzenie lasera będzie dobrze dawało sobie radę z przebarwienia, zaś inne będzie świetne w odmładzaniu, a całkowicie inne będą nadawały się doskonale do depilacji. Każda klinika medycyny estetycznej powinna być wyposażona w sprzęty, który jest wykorzystywany w podstawowych terapiach laserowych, czyli laser frakcyjny CO2, laser do zamykania drobnych naczyń oraz rumienia jak chociażby bromkowo-miedziowy i laser do depilacji wraz z laserem do pozbywania się przebarwień jak chociażby Q-Switch. Dobrym pomysłem jest również pamiętanie o tym, że laser nie da możliwości na pozbycie się wszystkich niedoskonałości. Istnieje możliwość, że czasem będzie wystarczyło, że zrelaksujecie mięśnie przy użyciu botoksu, bądź poprawicie wygląd ust.

Komentarze

Zostaw komentarz

Hanna Dąbrowska

Pasjonatka zagadnień związanych z medycyną estetyczną i chirurgią plastyczną. Miłośniczka górskich wypraw i nowych gadżetów.