Press enter to see results or esc to cancel.

Diagnozowanie cellulitu przy pomocy termografii kontaktowej

W zasadzie można by było stwierdzić, że diagnozowanie cellulitu to coś naprawdę banalnego, ponieważ gdy pójdzie się na pierwszy lepszy basen czy pojedzie na plażę to od razu jest wiadomym kto posiada cellulit, a kto go nie ma. Chodzi tutaj jednak o to, aby dokonać odpowiedniej diagnozy cellulitu, zanim osiągnie on stan, w którym widać go gołym okiem i żeby każdy na plaży go od razu nie dostrzegał, ponieważ wtedy proces leczenia naprawdę jest bardzo kłopotliwy i zasadzie rzadko kiedy można sobie z tym poradzić. Im wcześniej zacznie się leczenie cellulitu tym lepiej.

Diagnoza jest dokonywane dzięki podstawowemu badaniu fizykalnemu, czyli niczym innym jak obejrzeniu i dotknięciu tkanki. Tak diagnozować cellulit można w momencie, gdy jest on uwidoczniony. Istnieje również możliwość diagnozowania cellulitu dzięki badaniom wykonanym przy pomocy USG, bądź termografii kontaktowej. Ta druga metoda jest o wiele ciekawsza i w moim osobistym odczuciu lepiej się sprawdza, dlatego też myślę, że powinnam to Wam opisać.

Termograf kontaktowy jest to klisza wykonana z ciekłych kryształów, które zostały zatopione w folii, które to są w stanie świecić pod wpływem ciepła. Różne kryształki będą reagować w różny sposób na różne zakresy ciepła i świecić będą przy pomocy innych kolorów. Jeżeli zaś chodzi o cellulit to w tkance można odnaleźć zróżnicowanie jeżeli chodzi o ukrwienie, a będzie wiązało się to z tym, że w ciepłocie tkanek, czyli w miejscu, który są obrzęki oraz zastoje krew będzie płynęła wolniej, zaś temperatura będzie znacznie niższa, więc też kolor na termografie będzie odbiegał normą od innych miejsc, w których nie występują procesy patologiczne i ma się do czynienia ze standardowym przepływem krwi przez tkanki. Jeżeli tkanka cechuje się tym, iż jest zdrowa to kolor powinien być jednolity, a dokładniej niebieski, albo zielony. W przypadku niewielkich zmiana będzie można doszukać się niewielkiego kontrastu miedzy kolorami, przykładowo w początkowym stadium na kliszy może ukazać się kolor żółty przechodzący delikatnie w pomarańcz. Co ciekawe z im bardziej zaostrzającym się cellulitem będzie miało się do czynienia tym kontrast będzie się odpowiednio zwiększał, przykładowo żółty zacznie przechodzić w kolor brązowy, zaś gdy ma się do czynienia z zaawansowaną formą cellulitu to znajdzie tutaj czarny obraz, w którym można będzie doszukać się jasnych miejsc. Poza profesjonalnymi termografami można również doszukać się takich, które świetnie będą nadały się do użytku domowego. Cechują się one tutaj o wiele niższą czułością i będą służyć bardziej orientacyjnej diagnostyce.

Osobiście nie zauważyłam jeszcze za bardzo, aby termograf był bardzo często stosowany w klinikach medycyny estetycznej, chociaż nie jestem w stanie pojąć dlaczego, ponieważ posiada on ogrom plusów. Sama diagnostyka jest niezwykle szybka, prosta, czuła i oddaje wyniki, którym naprawdę można zaufać. Dodatkowo lekarz wraz z pacjentem mogą porównywać obraz z klisz, patrząc i analizując jak wyglądały różne etapy leczeniu, wyciągając z tego wnioski o tym czy jest to skuteczne czy też. Ta metoda jest znacznie lepsza od USG, gdyż jest w stanie objąć całkowitą powierzchnię. Ponadto co jest bardzo istotne jest ona w stanie dostrzec cellulit, który jeszcze nie zdążył się dobrze rozwinąć.

Komentarze

Zostaw komentarz

Hanna Dąbrowska

Pasjonatka zagadnień związanych z medycyną estetyczną i chirurgią plastyczną. Miłośniczka górskich wypraw i nowych gadżetów.