Press enter to see results or esc to cancel.

Jak radzić sobie z trądzikiem różowatym?

Widoczny rumieniec na policzkach nie zawsze jest powodem do zachwytu, coraz częściej pojawiają się one na twarzach ludzi nie dlatego, że się zawstydzili, albo że są zakochani, tylko dlatego, że borykają się z problemem urody.

Coraz częściej zaczerwieniona twarz jest poważnym defektem estetycznym i byłoby naprawdę dobrze, gdyby nie prowadziło to do o wiele poważniejszych skutków, ponieważ będąc świadomym tego, że ma się taką skłonność to trzeba wiedzieć o tym że jest to podstawowy symptom do występowania trądziku różowatego, który w przypadku formy zaawansowanej jest w stanie przybrać postać grudkowatą, której naprawdę bardzo trudno jest się pozbyć.

Dojrzały trądzik

Bardzo dużo osobom trądzik kojarzy się z problemami skóry, które dotykają osób nastoletnich. Trądzik różowaty dotyczy w głównej mierze wszystkich osób, które nie należą już do najmłodszych i skończyły 30 lat. Początkowo wszystko tutaj zaczyna się od zmian naczyniowych, których to objawami jest zaczerwieniona skóra na twarzy, w głównej mierze na policzkach, nosie czy czole. Im bardziej zaawansowane jest to stadium tym częściej można spotkać się z wypryskami czy grudkami, które są w stanie na pierwszy rzut oka nieco przypominać trądzik, który można zauważyć twarzy młodych osób. Aktualnie nie wiadomo dokładnie skąd bierze się trądzik różowaty. Wiadomym jest tylko tyle, że najbardziej narażone są na niego osoby o białym kolorze skóry, zwłaszcza te, które mieszkają w krajach skandynawskich. Istnieje wiele kwestii, które wspomagają rozwijanie się trądzika, a są to między innymi:

Silne zmiany temperaturowe – To właśnie przez nie poszerzają i zwężają się naczynia ścian włosowych. W zasadzie nie ma co się tutaj zbytnio dziwić, gdyż jest o całkowicie naturalna reakcja organizmu. W momencie gdy jest gorąco naczynia zaczynają się rozszerzać, ponieważ organizm, który jest w tym momencie przegrzany zwyczajnie zaczyna oddawać ciepło. Zaś jeżeli jest zimno naczynia działają odwrotnie, czyli zwężają się, a to dlatego, żeby organizm nie tracił ciepła. Kłopotów można doszukiwać się w momencie, kiedy naczynka przestają być wydolne i zaczynają tracić zdolność umożliwiającą im powrócenie do stanu wyjściowego. W wyniku czego pozostają w stanie permanentnego poszerzenia i doprowadza to do tego, że twarz przez cały czas jest czerwona, zaś w kolejnych stadiach można wyodrębnić za pomocą gołego oka pewne naczynka. Czasem zdarza się, że u niektórych osób widoczne są wyraźne naczynka, mimo tego, że nie posiada tendencji do czerwonej twarzy, to trzeba mieć wtedy świadomość, że taka osoba ma zwyczajnie poszerzone naczynka i nie boryka się z problemem trądziku różowatego.

Czynniki drażniące i uszkadzające skórę – chociażby promieniowanie UV, dym z papierosów czy silny wiatr.

Dieta – Przede wszystkim trzeba unikać kontaktu z alkoholem, postarać się minimalizować również spożywanie kawy, pikantnych potraw czy gorących napojów

Nieodpowiednie dbanie o cerę – Bardzo często ludzie zapominają o zastosowaniu zabezpieczających filtrów UV podczas lata, zaś podczas zimy nie stosują oni odpowiedniego natłuszczenia.

Rumieńce na twarzy

W momencie, gdy zauważa się, iż ma się skłonności do długo utrzymujących się rumieńców i zbytniego reagowania zaczerwieniem na kontakt z temperaturą, wiatrem, mrozem czy alkoholem to powinno się wtedy zacząć zastanawiać nad pewnymi kwestiami. Wynika to przede wszystkim z tego, że najbardziej istotną kwestią w przypadku tego schorzenia jest fakt, aby nie doprowadzić do tego, aby trądzik różowaty przekształcił się w formę grudkowatką. Jeśli borykacie się z łagodną postacią trądzika różowatego, czyli ze zwykłym rumieniem na twarzy to nie ma też czego się specjalnie obawiać, gdyż możecie poradzić sobie z tym problemem decydując się na zabieg z zastosowaniem urządzenia IPL, bądź na zabieg laserowy. W zasadzie te zabiegi cechują się tym, iż są prawie nieodczuwalne i standardowo wystarczającą tylko trzy sesje, dzięki czemu nie trzeba się już borykać z występowaniem trądziku różowatego. Oczywiście trzeba mieć świadomość, że nie będzie to trwałe. W momencie, gdy zaczną pojawiać się nowe naczynka i rumień twarzy to trzeba będzie ponownie poddać się zabiegowi. Trudno ocenić co jaki czas powinno mieć to miejsce, zdarza się, że raz na rok, albo raz na kilka lat. Najbardziej istotna jest tutaj spostrzegawczość, dzięki czemu będzie można dostrzec kiedy zaczyna ponownie się coś pojawiać na Waszej twarzy.

Bardzo zaawansowaną formą trądzika różowatego jest postać grudkowo-krostkowa, zaś najbardziej problematyczną jest forma przerostowa, która bardzo często wybiera sobie nos jako miejsce, w którym chce wylądować, prezentuje się ona bardzo nieestetycznie i częściej występuje u mężczyzn niżu kobiet. Nazywane jest to pijackim nosem i wiele osób widząc taką osobę do razu myśli sobie, że nadużywa ona alkoholu, a prawda jest taka, że może być to objaw trądziku różowatego. Leczenie trądziku grudkowatego polega na zastosowaniu antybiotyków. Taki proces leczniczy może potrwać trzy miesiące i bardzo często skutkuje wyjałowienie przewodu pokarmowego, a wśród kobiet również i pochwy, co często doprowadza do grzybicy. Jeżeli chodzi o zmiany przerostowe na nosie to w tym przypadku jedynym wyjście będzie zdecydowanie się na zabieg chirurgiczny. Trądzik różowaty może dotknąć zarówno kobiet i mężczyzn, jednak to mężczyźni mają więcej dolegliwości z nim związanych, jednak niestety bardzo często lekceważą oni problemy związane z nim. Oczywiście dokonują zabiegów, które doprowadzają do zamknięcia widocznych naczynek, ale w zasadzie nie chcą oni decydować się na terapię, która doprowadziłaby do całkowitego pozbycia się rumienia.

Jak uniknąć trądzika różowatego?

Podstawową kwestią, o której musicie pamiętać to fakt, że musicie unikać czynników, które wzmagają ryzyko wystąpienia trądzika, czyli nadmierne zmiany temperatur, alkohol, papierosy, gorące kąpiele w wodzie. Dawniej trądzik różowaty występował w o wiele mniejszym nasileniu niż dzisiaj i głównie kojarzony był z rolnikami, którzy bardzo często pracowali z ciężkich warunkach. W dzisiejszych czasach uległo to zmianie i w zasadzie ta dolegliwość może dotknąć i rolnika i prezesa banku. Zwłaszcza, że ta druga grupa bardzo często lubi podróżować i spędzać wakacje oraz urlopy w dosyć niestandardowych miejscach. Jeżeli będzie bardzo często podróżowało się np. w góry, gdzie jest zimno i słońce bardzo mocno grzeje to po kilku latach będzie można spodziewać się ataku trądzika różowatego.

Komentarze

Zostaw komentarz

Hanna Dąbrowska

Pasjonatka zagadnień związanych z medycyną estetyczną i chirurgią plastyczną. Miłośniczka górskich wypraw i nowych gadżetów.