Press enter to see results or esc to cancel.

Dlaczego warto unikać promieniowania UV?

Zapewne każdy z Was zna jakąś kobietę, która skończyła 70 lat. Na pewno nie będziecie mieli zbytniego problemu z tym, aby zastanowić się nad tym jak wygląda jej skóra twarzy, szyi czy też dołu, czyli inaczej mówiąc jak wyglądają u niej te miejsca, które przez większość czasu są narażone na działanie słońca i teraz porównajcie to z tym jak wygląda brzuch takiej osoby. Skóra w miejscach, które są bardziej wystawione na kontakt ze słońcem jest po prostu o wiele mniej sprężysta, posiada liczne przebarwienia, znamiona i wygląda znacznie starzej. Jest to właśnie najlepszy dowód na to, że to słońce w gruncie rzeczy odpowiada za to jak prezentuje się proces starzenia się skóry. Niektórzy eksperci twierdza, że słońce jest odpowiedzialne nawet w 80 procentach za stan ludzkiej skóry.

Dualistyczne podejście słońca

Każdy zapewne doskonale zdaje sobie sprawę, że słońce jest niezbędne do życia. Wszystkie rośliny nie dałyby sobie radę bez słońca, nie byłyby w stanie przeprowadzać procesu fotosyntezy. Człowiek dzięki słońcu aktywuje w sobie wytwarzanie witaminy D3, dzięki czemu dzieci nie mają problemu z krzywicą, a osoby starsze z osteoporozą, doprowadza również do zwiększonej produkcji serotoniny i melatoniny, które są w stanie poprawić nastrój każdego z nas i w wyniku czego powodują, że depresja nas nie dopada, doprowadzając również do regulacji rytmu dobowego człowieka. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że słońce może być również szkodliwe, ponieważ jest źródłem promieniowa ultrafioletowego, które nie jest zbyt dobrej dla ludzkiej skóry. Istnieją trzy zakresy promieniowania UV, czyli UVA, UVB, UVC.

Najbardziej niebezpieczne z tych trzech wymienionych jest właśnie promieniowanie UVC, jednak na szczęście nie jest w stanie dotrzeć do ziemi. Człowiek tylko boryka się z promieniowaniem UVA i UVB, jednak na szczęście nie przenikają one zbyt głęboko, a jedynie niechciane rezultaty widoczne są na skórze, ponieważ doprowadza to tym samym do uszkodzeń jej. Promieniowa UVB ma również to do siebie, że w stanie doprowadzić do uszkodzeń DNA w komórach, dlatego też jest znacznie bardziej problematyczne, gdyż może być czynnikiem odpowiedzialnym za mutowanie komórek, w wyniku czego mogą zacząć pojawiać się komórki nowotworowe. Plusem jest fakt, że w spektrum promieniowania słonecznego jest go naprawdę mało, a większość stanowi UVA, gdyż jest to 90 procent promieniowania UV, które docierała do człowieka. Promieniowanie UVA jest odpowiedzialne za powstawanie wolnych rodników, które są w stanie działać w sposób niszczący na strukturę skóry i jakby nie patrzeć w dalszej perspektywie to one są odpowiedzialne za to, że skóra się starzeje, wiotczeje i powstają zmarszczki, przyczyniając się do utraty kolagenu i elastyczny. Ponadto ze względu na wpływ promieniowania UV zaczynają pojawiać się przebarwienia, piegi, ma się tutaj do czynienia ze zmianami naczyniowymi, istnieje szansa, że będzie miało miejsce zaostrzenie trądziku różowatego.

Czy opalania powinno się unikać?

Jeżeli weźmie się pod uwagę tutaj trzy główne rezultaty, które niesie za sobą promieniowanie UV, czyli starzenie się skóry, mało estetyczne zmiany skórne czy też negatywne oddziaływanie na zdrowie skóry to w zasadzie można pomyśleć, że żadna osoba nie powinna się opalać. Dobrym pomysłem w takiej sytuacji byłoby zorganizowanie kampanii społecznej, która miałaby na celu promowanie postawy, która propagowałaby unikanie opalania. Najlepiej by było zaprosić do tej akcji gwiazdy, celebrytów i wiele innych sławnych osób, które chciałyby pokazać jak to dobrze jest mieć jasną skórą. Oglądanie jednak pełnych plaż może prowadzić do wyciągnięcia opinii jakoby ludzie nie kierowali się zbytnio rozumem. Trzeba być świadomym, że opalenizna wcale nie oznacza, że dana osoba posiada zdrowy, ładny odcień skóry, ale jest to nic innego jak reakcja obronna organizmu. Na wskutek działania słońca skóra jest w stanie produkować większą ilość melaniny, doprowadzając tym samym do brązowienia, tylko po to, aby promieniowanie nie było w stanie wniknąć za głęboko do skóry. To ile skóra jest w stanie tolerować promieniowania jest zależne od karnacji. Jeżeli dana osoba ma jaśniejszą cerę to będzie to jednoznaczne z tym, że będzie można przyjąć mniejszą ilość promieniowania. Osoby, które mają jasną cerę powinny zwracać szczególną uwagę podczas zmieniania stref klimatycznych.

Ponadto warto również zdawać sobie sprawę, że im człowiek starszy tym posiada mniejszą ilość melanocytów. Mówiąc prościej, osoby starsze powinny bardziej uważać na działanie słońca. Najbardziej istotne jest to, aby pamiętać o negatywnym działaniu promieniowania UV przez cały rok, a nie tylko w okresie letnim. Promieniowanie ma to do siebie, że jest w stanie przeniknąć przez szyby i przez ubrania. Dlatego dla promieniowania nie jest istotne czy coś macie na sobie, bądź czy jesteście w pojeździe czy też nie.

Ochrona przed słońcem

Zdając sobie sprawę, że słońce nie jest dla człowieka zbyt korzystne trzeba pomyśleć co w takim razie powinno się zrobić, aby unikać jego szkodliwego działania?

Podczas kupowania filtrów sprawdźcie czy chronią przed promieniowanie UVA i UVB.

Kupić krem z filtrem, który ma faktor 20-30, ponieważ będzie idealny do codziennego użytkowania. Jeśli jedziecie na wakacje to wybierzcie mocniejszy.

Idąc na plażę posmarujcie się kilka razy kremem, robiąc to raz na 2 godziny.

Sprawdzać na bieżąco czy nie pojawiają się jakieś nowe zmiany skórne.

Komentarze

Zostaw komentarz

Hanna Dąbrowska

Pasjonatka zagadnień związanych z medycyną estetyczną i chirurgią plastyczną. Miłośniczka górskich wypraw i nowych gadżetów.