Press enter to see results or esc to cancel.

Czy komórki macierzyste są warte uwagi?

Producenci kosmetyków od jakiegoś czasu propagują na swoich opakowaniach pojęcie komórek macierzystych. Wszystko zaczęło się od nagrody nobla, która została wręczona w 2012 roku właśnie za odkrycie powiązane z komórkami macierzystymi. Od tamtego momentu wiele osób wręcz oszalało na tym punkcie. Nie ma co się jednak dziwić, że tak jest, ponieważ komórki macierzyste są przyszłością medycyny, a dzięki zaawansowanym badaniom nad nimi może udać się w przyszłości dokonać wielu innowacyjnych terapii regeneracyjnych. W przypadku licznych kosmetyków trzeba zdawać sobie sprawę, że komórki macierzyste nie mają nic wspólnego z prawdą. W zasadzie chodzi tylko o to, aby zarobić łatwe pieniądze.

Komórki oraz tkanki

Wszystkie tkanki w ludzkim organizmie są zbudowane ze specjalnych komórek. Przykładowo we krwi można znaleźć czerwone krwinki, płytki krwi, białe krwinki, wiele rodzajów komórek odpornościowych. Jeśli przyjrzymy się tkance kostnej to znajdziemy tam osteoblasty, osteocyty czy też osteoklasty. W przypadku tkanki nerwowej można doszukać się neuronów czy komórek glejowych. W zasadzie wszystkie typy komórek różnią się od siebie i są w stanie spełniać innego rodzaju funkcję. Każda z komórek posiada osobne zadanie, dla którego istnieje, przykładowo leukocyty to komórki obronne, a mięśniowe są zbudowane ze struktur mięśni. Są tez takie, które posiadają zdolność podziału. Jeden fibroblast jest w stanie wytworzyć następny. Są też takie komórki, które pod względem potencjału są wręcz nieskończone, ponieważ są w stanie być każdą komórką i to są właśnie komórki macierzyste.

To jak one funkcjonują najprościej będzie wyjaśnić wtedy, kiedy zdamy sobie sprawę w jaki sposób dzięki zwykłemu połączeniu dwóch komórek, czyli plemnika i komórki jajowej jest w stanie powstać złożony i konkretny organizm jakim jest człowiek. Dochodzi do tego dzięki temu, że embrionalne komórki macierzyste są w stanie przekształcać się w każdy rodzaj komórek. Niektóre z nich otrzymują sygnał, że muszą zamienić się w tkankę mięśniową, kolejne, że w nerwową, a następne, że w łączną. Z czasem jednak komórki tracą tę możliwość. Nie jest to oczywiście jednoznaczne z tym, że jak człowiek się urodzi to one są w stanie zniknąć całkowicie. Nadal można je znaleźć chociażby w krwi czy tkance tłuszczowej, jednak trzeba liczyć się z tym, że jest ich stosunkowo niewiele. Od wielu lat prowadzone są badania dotyczącego tego w jaki sposób powinno się pozyskiwać macierzyste komórki, jak doprowadzić do tego, aby macierzyste komórki dorosłego człowieka posiadały wręcz identyczną zdolności jak w przypadku macierzystych komórek embrionalnych i w jaki sposób dojść do tego, aby móc je kontrolować, ponieważ to byłoby w stanie wprowadzić rewolucję w medycynie. Niestety nie należy to do łatwych kwestii, gdyż ludzie nadal nie rozumieją zbyt dużo mechanizmów odpowiedzialnych za przekształcanie się macierzystych komórek.

Regenerowanie się organizmu

Im człowiek jest starszy tym możliwości regeneracyjne jego organizmu ulegają osłabieniu. Ponadto pewne tkanki są w stanie regenerować się w miarę łatwo, zaś inne bardzo trudno, tak jest z krwią oraz z tkanką nerwową. Pierwsza regeneruje się szybko, druga nie. Można wyobrazić sobie zawał serca, czyli jest to sytuacja, która ma miejsce najczęściej ze względu na niedotlenienie i obumarcie fragmentu mięśnia sercowego. W takiej sytuacji organizm stara się to naprawić i doprowadzić do regeneracji, czyli próbuje usunąć część, która obumarła. Z tego względu, że nie potrafi wytworzyć nowej tkanki mięśniowej zastępuje mięsień przy pomocy tkanki włóknistej. Niestety jest to duża różnica. Oczywiście dzięki tej tkance w sercu nie ma dziury, lecz to samo serce nie jest również w stanie kurczyć się, ani rozciągać, ani nie może odbierać sygnałów nerwowych.

Rewolucyjność komórek macierzystych, a raczej terapii z ich zastosowaniem polega na tym, że można wstrzyknąć pacjentowi jego komórki macierzyste w te miejsce, które zostało uszkodzone na wskutek zawału. Komórki takie dokonują rozpoznania otoczenia, w którym się znajdują, zaczynają dostawać sygnały, że muszą przekształcić się w tkankę mięśniową. Jest to jednoznaczne z tym, że dzięki sztucznemu sterowaniu tego typu procesami lekarze są w stanie doprowadzić do regeneracji właściwej i potrzebnej tkanki. Pole do popisu, które mają komórki macierzyste jest naprawdę ogromne. Niestety nie są one jeszcze czymś standardowym, ale bierze się to z tego, że cały czas prowadzone są badania nad tym jak zachowują się komórki macierzyste. Problemem tutaj jest chociażby to, że mimo iż wstrzyknięta komórka jest w stanie rozpoznać środowisko i się do niego dostosować, to jednak nie jest to proces, który lekarze do końca rozpoznają i nie rozumieją jeszcze dokładnie co z czego tak naprawdę wynika i jak to wszystko działa, dlatego też nie posiadają oni nad tym pełnej kontroli, a co za tym idzie nie są w stanie zapewnić pacjentowi całkowitego bezpieczeństwa. Istnieje prawdopodobieństwo, że komórka mimo tego, że będzie wiedziała w co ma się zmienić to jednak może nie rozumieć granicy i w wyniku tego doprowadzić do wytworzenia się nadmiernej ilości tkanki. Ponadto trzeba być dodatkowo cały czas świadomym, że ludzki organizm nie posiada za dużo komórek tego typu, a one same nie posiadają takich umiejętności jak komórki embrionalne.

Kosmetyki z komórkami macierzystymi

Firmy kosmetyczne zrozumiały, że na komórkach macierzystych można bardzo dużo zarobić dlatego postanowiły się tym zainteresować, jednak aby terapia przy pomocy komórek macierzystych odniosła sukces trzeba zastosować własne komórki. W innym razie zostaną one zniszczone jako obcy antygen. W przypadku wielu marek kosmetycznych nie ma nawet ludzkich czy zwierzęcych komórek, a co najwyżej roślinne czy pochodzące z poroża jelenia. Ponadto nawet jeżeli by znajdowałyby się tam konkretnie Wasze komórki to przecież jakby one miały działać? Przecież nie przeżyją w tym kremie, a ponadto nie przenikną przez powłokę skóry. Aby cokolwiek tutaj zadziałało trzeba by było wstrzyknąć takie komórki macierzyste pod skórę, dlatego jasne jest tutaj to, że takie kosmetyki nie mają prawa działać.

Komentarze

Zostaw komentarz

Hanna Dąbrowska

Pasjonatka zagadnień związanych z medycyną estetyczną i chirurgią plastyczną. Miłośniczka górskich wypraw i nowych gadżetów.