Press enter to see results or esc to cancel.

Jak osiągnąć odpowiednie nawilżenie?

W poprzednim wpisie poruszyłam kwestię dotycząca tego, iż przez skórę człowiek jest w stanie traci w ciągu jednej doby blisko 300 mililitrów wody. Taki proces nazywane jest transepidermalną utratą wody. Jeżeli jest ona zbyt duża, chociażby na wskutek upalnych dni to traci się wtedy jej dwukrotnie więcej, a to doprowadza do przesuszenie skóry. Istnieją jednak dwa czynniki, które dają możliwość utrzymania prawidłowego nawilżenia skóry:

Naskórek posiada w sobie naturalny czynnik nawilżających, który jest w stanie powstać poprzez rogowacenie naskórka i który z tego względu, że wiąże wodę może ochronić skórę przed odwodnieniem

Płaszcz hydrolipidowy jest warstwą ochronną, która znajduje się na powierzchni skóry i chroni ona ją przed przepuszczaniem wody. Jeżeli chcecie zobaczyć jak to będzie działało to wystarczy, że polejecie coś przy pomocy tłuszczu, a następnie przy pomocy wody i zobaczycie w jaki sposób będzie to reagować.

W przypadku niektórych czynników wysuszających, które zostały już wymienione w poprzednim wpisie, są one w stanie oddziaływać na naturalny czynnik nawilżający, zaś inne będą działały tylko na płaszcz hydrolipidowy.

Jak radzić sobie ze zbyt suchą skórą?

Każdy człowiek posiada możliwość skorzystania z trzech mechanizmów, jeżeli zależy mu na tym, aby jego skóra zregenerowała się, a są to:

Okluzja – Inaczej mówiąc nasmarowanie skóry, w taki sposób, aby można było uszczelnić barierę hydrolipidową, dzięki czemu woda nie będzie uciekać. Najbardziej skutecznie będzie tutaj działała wazelina, a to z tego względu, że hamuje ona starą wody nawet do 90 procent. Wazelina cechuje się tym, że jest tłusta, więc będzie również mało praktyczna w codziennym zastosowaniu. Możecie się zdecydować tutaj, aby nasmarować ją na noc. Świetnym pomysłem będzie również zastosowanie podczas urlopu szybkiego prysznica i nasmarowania się wazeliną po tym jak popływacie w morzu i poopalacie się. Innymi czynnikami hamującymi utratę wody, jednak takimi, które są mniej skuteczne to parafina, lanolina czy woski z roślin

Wewnętrzne nawilżenie skóry – Inaczej mówiąc polega to na dostarczaniu skórze składnika, który będzie w stanie związać wodę. Najlepszym rozwiązaniem byłoby tutaj zastosowanie kwasu hialuronowego, ponieważ jest w stanie związać wodę w stosunku jednego do tysiąca. Problem jest jednak taki, że kwas hialuronowych nie może zostać zastosowany w kremie, gdyż posiada zbyt duże cząsteczki, które nie będą przenikały przez skórę. Jedynym sposobem podania będzie tutaj wstrzyknięcie usieciowanego kwasu w zabiegu mezoterapii. Preparatem, który będzie przenikał przez komórki naskórka będzie nic innego jak gliceryna. Można ją znaleźć pod postacią żelową. Możecie też zdecydować się na zastosowanie samej gliceryny, albo kremu z jej zawartością. Jeżeli problemem będzie tutaj zbyt duże rogowacenie się naskórka to możecie podjąć decyzję, wcierać glicerynę, wzbogacając ją o mocznik. Często aby nawilżyć skórę używa się ceramidów, cholesterolu, kwasu linolowego, które mają pełnić rolę imitacji dla płaszcza lipidowego, który jest w skórze. Dodatkowo dobrze by było pamiętać, aby nie kłaść nacisku na preparaty nawilżające podczas zimy, gdy za oknem jest minusowa temperatura. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie wyżej wymienionej okluzji.

Stymulowanie naskórka – Aby regenerować i tworzyć nowy naturalny czynnik nawilżający oraz aby komórki przechodziły szybszą przemianę. Alfa hydroksykwasy są odpowiedzialne za sprzyjanie regeneracji naskórka, a są to nic innego jak kwasy owocowe, które można znaleźć w pillingach. W zupełności będzie wystarczało zastosowanie delikatnego pilingu kosmetycznego, który zostanie zrobiony przez kosmetyczkę, chociażby kwas migdałowy.

Są to sposoby, które mogą świetnie spisywać się jako coś ratunkowego, gdy dojdzie do takiej sytuacji, że nastąpi jednak przesuszenie skóry, albo też można stosować to jako formę zapobiegawczą, gdy jest się świadomym tego, że będzie się narażonym na wiele drażniących czynników. Dlatego więc jeżeli macie zamiar wyjechać na wakacje to dobrze by było, abyście zaopatrzyli się w odpowiedniego rodzaju preparaty, czyli wazelinę oraz glicerynę, bądź krem z gliceryną. Możecie też smarować się już kilka dni przed wyjazdem, nakładając na noc wazelinę, dzięki czemu wejdziecie w urlop mając dobrze przygotowaną i w pełni nawilżona skórę. Używanie drogich kremów jest naprawdę mało praktyczne, ponieważ cena tutaj nie gra roli, najbardziej liczy się tutaj jakość.

O czym warto pamiętać?

Każdy powinien doskonale wiedzieć, że nie można zapomnieć o piciu wody. Zasada jest tutaj bardzo prosta, czyli im więcej spożyjecie wody tym lepiej. Praktyka pokazuje, że zależne jest to od kilku kwestii takich jak wiek, klimat czy metabolizm. Dzieci oraz osoby narażone na zwiększony wysiłek fizyczny powinny pić znacznie większą ilość wody. Dobrym pomysłem jest również wypijanie jednej szklanki na noc. Jeżeli macie pić wodę to najlepszym wyborem będzie standardowa niegazowana, chyba że borykacie się ze sporym wysiłkiem fizycznym, w takiej sytuacji dobrze by było postawić na wodę zmineralizowaną.

Trzeba też pamiętać, że im człowiek jest starszy tym skóra również poddawana jest łatwiejszemu przesuszaniu się, gdyż posiada mniejszą ilość kwasu hialuronowego oraz mechanizmy kompensacyjne są znacznie osłabionej. Ponadto osoby starze odczuwają mniejsze pragnienie, dlatego też znacznie łatwiej im się odwodnić.

Komentarze

Zostaw komentarz

Hanna Dąbrowska

Pasjonatka zagadnień związanych z medycyną estetyczną i chirurgią plastyczną. Miłośniczka górskich wypraw i nowych gadżetów.