Press enter to see results or esc to cancel.

Nadmierna potliwość – Chirurgia cz.2

W poprzednim artykule opisałam problem nadmiernej potliwości i opisałam w nim metodę mało inwazyjną, czyli z zastosowaniem botoksu, jednak taką cechującą się dużym bólem. W tym wpisie postanowiłam, że nieco inaczej podejdę do tematu i postawię na bardziej inwazyjne metody.

Zabiegi chirurgiczne

Usuwanie gruczołów w sposób chirurgiczny, bądź laserowy należy do grona metod bardzo inwazyjnych, zwłaszcza jeżeli chodzi o tę pierwszą, której sama nie jestem zwolenniczką. W przypadku laserowego usuwania gruczołów wykonywane jest nacięcie w skórze, a następnie umieszcza się końcówkę lasera i dokonuje wypalenia gruczołów. Jest to bardzo skuteczna metoda, jednak problemem jest tutaj jej duża inwazyjność. Taki zabieg jest wykonywany w znieczuleniu i może być tylko stosowany w obrębie pach.

Frakcyjna RF mikroigłowa

Jest to metoda bardzo efektywna, podobnie jak laserowa, jednak o wiele mniej inwazyjna. W tym przypadku nie trzeba borykać się z żadnymi nacinaniem. Sam zabieg polega na tym, że wykonywane jest nakłucie skóry przy pomocy głowicy z igiełkami, które następnie muszą zostać bardzo silnie nagrzane, w wyniku czego gruczoły zostają wypalone. Inaczej mówiąc osiąga się ten sam efekt co w przypadku lasera, tylko że nie trzeba nic nacinać. Trzeba pamiętać o tym, że stosowane tutaj parametry będą bardzo silne i o wiele silniejsze niżeli w przypadku zabiegów polegających na usunięciu rozstępów. Warto aby lekarz wbijał igły na różnych głębokościach, ponieważ gruczoły nie są umiejscowione na jednej i tej samej powierzchni. RF mikroigłowa może zostać zastosowana w przypadku leczenia nadpotliwości tylko na pachach,a to z tego względu, że dłonie i stopy byłyby poparzone przez kilka następnych dni, a jest to naprawdę spory kłopot. Podczas zabiegu najlepiej wykonać nasiękowe znieczulenie miejscowe, skóra będzie goiła się do tygodnia i warto wtedy skupić się na tym, aby odpowiednio zadbać o poparzoną skórę na dołach pachowych, dlatego warto używać środków przecioparzeniowych.

RF mikroigłowa na nadpotliwość nie należy do standardowych metod, ponieważ samo urządzenie jest dosyć nowe. Sama dopiero wykonuje tego typu zabiegi od kilku lat i widzę, że rezultaty są naprawdę ciekawe i warte zastosowania. Dlatego też można powiedzieć, że skuteczność jest tutaj naprawdę wysoka i można ją porównać z zastosowaniem botoksu. Niektóre gruczoły mogą zostać wypalone w sposób całkowity, inne mogą zostać uszkodzone i zregenerowane, dlatego też bardzo możliwe, iż będzie trzeba powtórzyć zabieg ponownie.

Warto też zauważyć, że w żadnym z powyższych zabiegów nie musicie się martwić o to, że będą towarzyszyły Wam jakieś problemu wynikające z bardzo ograniczonej potliwości. Oczywiście pocenie się jest istotne w organizmu człowieka, zwłaszcza dlatego, że spełnia funkcję termoregulacyjną, jednak nie posiadają pewnej ilości gruczołów tylko na jednym obszarze to organizm da sobie sam z tym radę, ponieważ inne gruczoły zaczną przejmować ich rolę.

Komentarze

Zostaw komentarz

Hanna Dąbrowska

Pasjonatka zagadnień związanych z medycyną estetyczną i chirurgią plastyczną. Miłośniczka górskich wypraw i nowych gadżetów.